Verjetno se težko znajdete v poplavi informacij o vplivu živega srebra iz Hg amalgamskih zalivk in še manj o tem, kakšen vpliv ima na vaše zdravje. Nedvomno bo obstoječe Hg amalgamske zalivke potrebno prej ali slej odstraniti iz ustne votline.
Zobozdravniki poskušamo že stoletje in pol reševati posledice zobne gnilobe tako, da manjkajoče zobne strukture polnimo z materiali, ki imajo različne fizikalne in kemične lastnosti, različno zadovoljujejo naša estetska pričakovanja, vendar so lahko tudi zdravju škodljivi. Med njimi je v zadnjih dveh desetletjih, v očeh kritične ozaveščene javnosti, največkrat izpostavljen Hg amalgam, ki vsebuje težke kovine, med njimi živo srebro, ki je najbolj toksičnen neradioaktiven element periodičnega sistema.
Tega je v Hg amalgamskih zalivkah kar polovico, ostale kovine so še srebro, kositer, baker in cink.
Državne zdravstvene institucije v Evropi (FDI) in ZDA (ADA) so še pred nekaj leti zobni amalgam zagovarjale kot povsem sprejemljiv polnilni material, vendar se njihova retorika vse bolj spreminja. Po Uredbi Evropskega parlamenta št. 2017/852 se ga od dne 17. maj 2017, kot polnilo ne uporablja za zobozdravstveno obravnavo mlečnih zob, otrok, mlajših od 15 let, nosečnic ali doječih mater. V skandinavskih državah velja prepoved uporabe zobnega amalgama v celoti že od l.2008.
Raziskave neodvisnih laboratorijev (prof. Boyd Halley, University of Kentucky) in
Mednarodne akademije IAOMT (International academy of Oral Medicine and Toxicology) dokazujejo, da je živo srebro neposredno povezano z Alzheimerjevo boleznijo, avtizmom in nekaterimi drugimi kroničnimi bolezenskimi stanji (sindrom kronične utrujenosti, multipla skleroza, avtoimuni tiroiditis, itd.) in priporočajo odstranitev amalgamskih zalivk po predpisanem SMART protokolu.